FAQ

Kiedy można przystąpić do zajęć?

Kursy prowadzone są przez cały rok w formie trymestralnej - nowe kursy ruszają raz na trzy miesiące. Kursy zaczynamy 4 razy w roku – w październiku, styczniu, kwietniu oraz w lipcu. Istnieje także możliwość tworzenia dedykowanych grup w innych terminach. Jeden trymestr to 44 godziny lekcyjne. Zajęcia odbywają się w godzinach porannych, popołudniowych i wieczornych, od poniedziałku do niedzieli. Sam możesz wybrać kiedy chcesz chodzić na zajęcia. Polski Instytut Językowy działa przez cały rok, ale mamy zaplanowane wakacje dla naszych studentów. 

Jak i kiedy mogę sprawdzić swój poziom?

Trzy tygodnie przed rozpoczęciem trymestru zaczynamy rekrutację. Wówczas na naszej  stronie internetowej można wypełnić test poziomujący oraz umówić się na konwersację z naszymi lektorami. Plan rekrutacji znajdziesz na naszej stronie. 

Gdzie mogę znaleźć plan zajęć na najbliższy trymestr i wybrać termin zajęć?

Plan zajęć zbliżającego się trymestru dostępny jest w biurze Polskiego Instytutu Językowego w trakcie rekrutacji. Kiedy poznamy twój poziom, będziemy mogli zaproponować ci konkretne dni i godziny zajęć tak, byś mógł wybrać najdogodniejszy dla ciebie termin.
Zajęcia odbywają się:
- trzy razy w tygodniu w 90-minutowych blokach (2x45 min) w poniedziałki, środy i piątki.
- dwa razy w tygodniu w 90-minutowych blokach (2 x 45 min) w poniedziałki i środy lub wtorki i czwartki,  
- raz w tygodniu w bloku 3-godzinnym (4 x 45 min) w piątki, soboty lub niedziele.  
Rekrutacja na kursy zaczyna się na około trzy tygodnie przed rozpoczęciem nowego trymestru. Ruszamy z rekrutacją 4 razy w roku – w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu. 

Czy są kursy polskiego dla początkujących?

Oczywiście! Jeżeli w ogóle nie mówisz po polsku to możesz zapisać się u nas do grupy początkującej, mamy grupy słowiańskie (dla studentów, którzy mówią w językach słowiańskich na poziomie A1.0/A1.1S) i międzynarodowe (na poziomie A1.0). Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z językiem polskim - nie musisz wypełniać testu ani umawiać się na konwersację z lektorem, po prostu wybierz dogodny termin zajęć i dołącz do nas. Grupy na poziomie początkującym ruszają co miesiąc. Zadzwoń do nas +48 517 459 418 lub napisz email: [email protected] aby sprawdzić najbliższy termin zajęć.

Skąd będę wiedział, na którym poziomie jestem?

Każda szkoła ma własne wytyczne w zakresie poziomowania. My jesteśmy bardzo wrażliwi na to i wiemy, że właściwe poziomowanie jest gwarancją sukcesu w nauce języka polskiego. Ważne, by wszyscy (oprócz studentów zaczynających od zera) podeszli do testu poziomującego i rozmowy z lektorem – chcemy, żeby grupy były jak najlepiej dobrane poziomowo, co usprawnia proces nauki. Jeśli nie zaczynasz od zera i masz wątpliwości co do swojego poziomu znajomości języka polskiego, przyjdź do nas podczas rekrutacji albo zadzwoń, aby napisać test poziomujący i umówić się na konwersację z lektorem.
Pamiętaj, że spotkanie rekrutacyjne zajmie około 10 minut. Po teście będziemy mogli dobrać odpowiedni poziom i dogodną godzinę zajęć. Zapoznaj się z naszym systemem poziomowania, żeby dowiedzieć się więcej o kursie, w którym będziesz uczestniczyć.

W jakim języku odbywają się zajęcia?

Uczymy języka polskiego, więc właśnie w tym języku będą prowadzone zajęcia.  Na zajęciach lektorzy rozmawiają tylko po polsku. Może wydawać się to dziwne, ale ta metoda naprawdę działa. Nasi lektorzy używają tylko języka docelowego, dzięki czemu studenci więcej rozumieją, szybciej uczą się mówić i czują się pewniej formułując wypowiedzi po polsku. Do udziału w kursie nie jest konieczna znajomość żadnego języka-pośrednika. Tylko w wyjątkowych przypadkach niektóre słowa są tłumaczone na inne języki.

Czy są grupy tylko dla Słowian?

Tak, są. Na poziomach od A1.0 do A2.1 mamy grupy dla studentów mówiących biegle w dowolnym słowiańskim języku. Program kursu skupia się na ich szczególnych potrzebach i czerpie z podobieństwa języka polskiego i innych słowiańskich języków. Co więcej, taki kurs jest bardziej intensywny (w jednym trymestrze studenci przerabiają materiał nawet dwóch modułów!). 

Czy macie specjalne grupy tylko dla studentów z Hiszpanii, Chin, USA, etc.?

Nie. Nasi studenci uczą się w wielojęzycznych i wielokulturowych grupach, dzięki czemu poznają różnych ludzi i kultury całego świata.

Ilu studentów jest w grupie?

W Polskim Instytucie Językowym zrezygnowaliśmy z nudnego, rutynowego sposobu nauczania, stawiamy na nowoczesność i dynamiczność – naukę poprzez komunikację. Jeśli chcesz zacząć mówić po polsku, to kurs grupowy będzie najlepszym wyborem. Będziesz uczyć się słuchania i rozumienia innych, wymieniać się informacjami, omawiać interesujące kwestie, a to wszystko przy wsparciu i wskazówkach od nauczycieli. Minimalna liczba studentów w grupie to 5 osób, jednak przeciętnie grupa liczy 10 osób.

Jak długo muszę się uczyć, żeby płynnie mówić po polsku?

To zależy od tego, co rozumiesz przez płynność językową i w jakich okolicznościach chcesz używać języka polskiego. Ukończenie poziomu A1 zajmuje 4 trymestry (2 dla grup słowiańskich). Po tym poziomie będziesz znać około 1500 słów i podstawowe struktury gramatyczne, będziesz też potrafił rozmawiać o sprawach z życia codziennego i komunikować się w codziennych sytuacjach. Więcej o tym, czego się nauczysz na poszczególnych poziomach – w zakładce poziomy nauczania.

Chcę się zapisać na kurs, ale potrzebuję wizy, by dostać się do Polski. Czy pomagacie w uzyskaniu wizy?

Tak, wydajemy zaświadczenia o przyjęciu na kurs potrzebne do złożenia wniosku o wizę. Niezbędne dokumenty będą wystawione po podpisaniu umowy i opłaceniu kursu.

Jaka jest cena kursu i jak mogę dokonać opłaty?

Utrzymujemy przystępną cenę – w Polskim Instytucie Językowym mamy niższą cenę za kurs niż w innych szkołach w Warszawie. Koszt jednego trymestru wynosi 1200 PLN, a  w tej cenie kursu dostajesz 44 godzin lekcyjnych, podręcznik, z którego korzystasz na zajęciach oraz zaświadczenie uczestnictwa w kursie.

Opłatę za kurs można dokonać gotówką w biurze lub też przelewem na konto.

MBANK S.A.
Kod BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
PL56 1140 2004 0000 3002 7844 0765

FUNDACJA MOBI
UL. MAZOWIECKA 12/24
00-048 WARSZAWA

Tytuł płatności: Opłata za kurs językowy - imię i nazwisko

Nie zapomnij o wpisaniu swojego imienia i nazwiska w tytule przelewu, szczególnie jeżeli płatność jest dokonywana z konta jakiejś organizacji lub twojego znajomego.
Oczekujemy dokonania pełnej opłaty za kurs w ciągu trzech dni po podpisaniu umowy uczestnictwa w kursie. Płatność jest potwierdzeniem Twojego uczestnictwa w kursie. Jeśli jej nie będzie w ustalonym czasie, stracisz swoje miejsce w grupie.

Wystawiamy rachunki dla firm i instytucji – prosimy o przedstawienie tych  danych przy opłacie.

Czy dostanę certyfikat na koniec kursu?

Po ukończeniu kursu językowego w Polskim Instytucie Językowym nasi studenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu. Warunkiem uzyskania zaświadczenia jest obecność na przynajmniej 80% zajęć i zaliczony test końcowy. W celu otrzymania dokumentu, prosimy o kontakt z Dyrektorem Polskiego Instytutu Językowego po zakończeniu trymestru.

Do jakiego egzaminu przygotuję się w Polskim Instytucie Językowym?

Przygotowujemy naszych studentów do państwowego egzaminu certyfikatowego z języka polskiego jako obcego na poziomie B1, który jest wymagany w przypadku ubiegania się o polskie obywatelstwo. Więcej na ten temat.

Jak mogę sprawdzić czy robię postępy w nauce języka?

W każdym trymestrze są przynajmniej dwa testy, które pozwolą zarówno Tobie jak i nauczycielowi ocenić Twoje postępy w nauce. Zaliczanie testów oraz wykonanie pracy domowej decyduje o możliwości przejścia na kolejny poziom nauki.

Jeśli chodzę już na kurs, to jak mogę zapewnić sobie miejsce w tej samej (lub innej) grupie w kolejnym trymestrze?

Jeśli zdecydujesz się na pozostanie z nami dłużej, to koniecznie potwierdź swoją chęć kontynuowania nauki na miesiąc przed zakończeniem obecnego kursu, abyśmy mogli zarezerwować dla ciebie miejsce – w tej samej lub innej grupie, jeżeli zdecydujesz się na zmianę.

Oryginalny prezent na urodziny dla twojego przyjaciela lub przyjaciółki

Możesz dać swojemu koledze czy koleżance kupon na kurs języka polskiego w prezencie, a potem wspierać jego postępy w nauce. Twój przyjaciel lub przyjaciółka może na tym tylko zyskać - zaprzyjaźni się z ludźmi z różnych stron świata i zdobędzie więcej pewności w codziennym życiu w Polsce. Jeżeli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami: [email protected], żeby kupić kupon prezentowy.

Jeżeli nie znalazłeś tu odpowiedzi na swoje pytanie, zadzwoń + 48 22 403 78 72 lub wyślij do nas maila na [email protected]  – na pewno odpowiemy!

Na skróty

getresponse logo

 Agencja reklamy

Tak, zapisuję się do newslettera Polskiego Instytutu Językowego! Chcę otrzymywać informację o wszystkich wydarzeniach, konkursach i promocjach prosto na moją skrzynkę e-mailową.
Administratorem danych jest: Fundacja MOBI
>> KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O OCHRONIE TWOICH DANYCH